- Папилломавирус ва бошқа онковирусларни ўрганиш бўлими
Тахлил ва даволаш ракка матка бўйни (РШМ) аёлларнинг репродуктив соғлиғи учун муҳим муаммо ҳисобланади. Дунёда ҳар йили 500 000 дан ортиқ янги ҳолатлар аниқланади, шундан 50%дан кўпроғи ўлимга олиб келади. 1996 йилда Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) инсон папилломавирусини (ИПВЧ) РШМнинг этиологик фактори сифатида расман тан олди. РШМнинг ривожланиш механизмларини билиш, ИПВЧга чалинган вақтдан РШМ пайдо бўлишигача ўртача 5-10 йил вақт ўтади, бу эса мазкур онкология касаллигини ҳозирги кунда энг “бошқариладиган” ва олдини олиш мумкин бўлган касаллик қилиб қўяди. РШМ скрининги ташкил этиш, предраков ҳолатларни даволаш (криотерапия, электрокоагуляция ёки матка бўйни конизацияси) учун сарфланадиган харажатлар инвазив ракнинг кечиктирилган шаклларини даволашга қараганда (катта операциялар, нурланиш ва химия терапияси, узоқ реабилитация) анча камроқдир.
РШМ скринингининг муваффақияти қуйидаги омилларга боғлиқ: касаллик эпидемиологиясининг ўрганилганлик даражаси; Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан тасдиқланган ягона комплекс скрининг дастурининг мавжудлиги; аҳоли огоҳлиги ва ходимларнинг мазок олиш, уни тақсимлаш ва ҳужжатларни тўлдириш кўникмалари; таҳлил учун маълумотлар базасидан фойдаланиш ва кейинги ишлар йўналишини аниқлаш. Юқоридаги омиллардан энг асосийлари ҳозирда аҳоли огоҳлигини ошириш ва тиббий ходимларни материал олиш техникаси бўйича ўқитиш ҳисобланади. Цитологик мазокнинг сифатидан унинг тест хусусиятлари кўп жиҳатдан боғлиқ.
Шу боисдан, НИИ Вирусологияда рака матка бўйни скринингининг биринчи босқич усуллари — суюқ цитология (Пап-тест) ва ИПВЧ ДНК тестини қўллаш самарадорлиги ўрганилмоқда, кейинчалик генотиплаштириш билан бирга. KOFIH билан ҳамкорликдаги “Ўзбекистон Республикасида инсон папилломавирусини (ИПВЧ) тадқиқ этиш ва диагностика қилишни такомиллаштириш” илмий лойиҳаси юқорида кўрсатилган биринчи босқич скрининг усулларини қўллаш бўйича илмий асосланган тавсияларни ишлаб чиқишга, ҳамда Республикамиз аёллари соғлиғини мустаҳкамлашга кўмаклашади, шунингдек Ўзбекистон тиббий муассасалари потенциалини оширишга ёрдам беради.
Локтева Любовь Михайловна
2023 йил 5 майдан бошлаб:
“Папилломавирус ва онковирус” тадқиқот бўлими раҳбари
ИШ ФАОЛИЯТИ
2004-2011 йиллар — Тошкент педиатрия тиббиёт институти талабаси.
2011-2014 йиллар — Тошкент педиатрия тиббиёт институти магистри.
2013-2014 йиллар — “British pharma” компаниясида менеджер.
2014-2016 йиллар — Кунгирот туман тиббий бирлашмасида инфекционист шифокор.
2016-2021 йиллар — НИИ Вирусологияда “Референс” лабораторияси вирусологи.
2021-2023 йиллар — Хиросима университети магистратураси талабаси, Япония.
2023 йилдан ҳозирги вақтгача — НИИ Вирусология РСНПЦМЦЭМИЗ “Папилломавирус ва онковирус” илмий-тадқиқот бўлими раҳбари.

- Department of research of papillomavirus and other oncoviruses
Diagnosis and treatment of cervical cancer (CC) is an important problem of women's reproductive health. Every year, more than 500,000 new cases of the disease are diagnosed worldwide, of which over 50% are fatal. In 1996, the human papillomavirus (HPV) was officially recognized by WHO as an etiologic factor in the development of CC. Knowledge of the mechanisms of CC development, from the moment of HPV infection to the development of CC, an average of 5-10 years pass, which makes this oncological disease today the most "manageable" and preventable. The costs of organizing and conducting cervical cancer screening, treating precancerous conditions (cryotherapy, electrocoagulation or conization of the cervix) are many times lower than the costs of treating advanced forms of invasive cervical cancer (extensive surgeries, radiation and chemotherapy, long-term rehabilitation).
The success of cervical cancer screening depends on the following factors: the degree of study of the epidemiology of the disease; the availability of a unified comprehensive screening program approved by the Ministry of Health; the level of public awareness and staff skills in the technique of taking, fixing a smear and filling out an accompanying document; the use of a database for analysis and determining the direction of further work. Of all the above factors, the most fundamental at the moment are informing the population and training medical personnel in the technique of collecting material. The quality of the cytological smear determines its test characteristics.
In this regard, the Research Institute of Virology is studying the effectiveness of using primary methods of screening for cervical cancer at the population level - liquid cytology (Pap test) and HPV DNA testing, with subsequent genotyping of the Human Papilloma Virus (HPV). The research project in collaboration with KOFIH “Improving research and diagnostics of the human papilloma virus (HPV) in the Republic of Uzbekistan” will contribute to the development of scientifically based recommendations for the use of the above-mentioned primary screening methods to identify precancerous conditions and further strengthen the health of women in our Republic, and will also contribute to increasing the potential of medical institutions in Uzbekistan.
Lokteva Lyubov Mikhailovna
Since May 5, 2023:
Head of the Research Department "Papillomavirus and Oncovirus"
WORK ACTIVITY
2004-2011 - Student of the Tashkent Pediatric Medical Institute.
2011-2014 - Master of the Tashkent Pediatric Medical Institute
2013-2014 - Manager at the British Pharma company
2014-2016 - Infectious disease doctor at the Kungirot District Medical Association
2016-2021 - Virologist at the Reference Laboratory at the Research Institute of Virology
2021-2023 - Master's student at the University of Hiroshima, Japan.
2023 - current year - Head of the Papillomavirus and Oncovirus Research Department at the Research Institute of Virology of the Republican Specialized Medical Center for Epidemiology, Microbiology, Infectious and Parasitic Diseases