- Папилломавирус ва бошқа онковирусларни ўрганиш бўлими
Тахлил ва даволаш ракка матка бўйни (РШМ) аёлларнинг репродуктив соғлиғи учун муҳим муаммо ҳисобланади. Дунёда ҳар йили 500 000 дан ортиқ янги ҳолатлар аниқланади, шундан 50%дан кўпроғи ўлимга олиб келади. 1996 йилда Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) инсон папилломавирусини (ИПВЧ) РШМнинг этиологик фактори сифатида расман тан олди. РШМнинг ривожланиш механизмларини билиш, ИПВЧга чалинган вақтдан РШМ пайдо бўлишигача ўртача 5-10 йил вақт ўтади, бу эса мазкур онкология касаллигини ҳозирги кунда энг “бошқариладиган” ва олдини олиш мумкин бўлган касаллик қилиб қўяди. РШМ скрининги ташкил этиш, предраков ҳолатларни даволаш (криотерапия, электрокоагуляция ёки матка бўйни конизацияси) учун сарфланадиган харажатлар инвазив ракнинг кечиктирилган шаклларини даволашга қараганда (катта операциялар, нурланиш ва химия терапияси, узоқ реабилитация) анча камроқдир.
РШМ скринингининг муваффақияти қуйидаги омилларга боғлиқ: касаллик эпидемиологиясининг ўрганилганлик даражаси; Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан тасдиқланган ягона комплекс скрининг дастурининг мавжудлиги; аҳоли огоҳлиги ва ходимларнинг мазок олиш, уни тақсимлаш ва ҳужжатларни тўлдириш кўникмалари; таҳлил учун маълумотлар базасидан фойдаланиш ва кейинги ишлар йўналишини аниқлаш. Юқоридаги омиллардан энг асосийлари ҳозирда аҳоли огоҳлигини ошириш ва тиббий ходимларни материал олиш техникаси бўйича ўқитиш ҳисобланади. Цитологик мазокнинг сифатидан унинг тест хусусиятлари кўп жиҳатдан боғлиқ.
Шу боисдан, НИИ Вирусологияда рака матка бўйни скринингининг биринчи босқич усуллари — суюқ цитология (Пап-тест) ва ИПВЧ ДНК тестини қўллаш самарадорлиги ўрганилмоқда, кейинчалик генотиплаштириш билан бирга. KOFIH билан ҳамкорликдаги “Ўзбекистон Республикасида инсон папилломавирусини (ИПВЧ) тадқиқ этиш ва диагностика қилишни такомиллаштириш” илмий лойиҳаси юқорида кўрсатилган биринчи босқич скрининг усулларини қўллаш бўйича илмий асосланган тавсияларни ишлаб чиқишга, ҳамда Республикамиз аёллари соғлиғини мустаҳкамлашга кўмаклашади, шунингдек Ўзбекистон тиббий муассасалари потенциалини оширишга ёрдам беради.
Локтева Любовь Михайловна
2023 йил 5 майдан бошлаб:
“Папилломавирус ва онковирус” тадқиқот бўлими раҳбари
ИШ ФАОЛИЯТИ
2004-2011 йиллар — Тошкент педиатрия тиббиёт институти талабаси.
2011-2014 йиллар — Тошкент педиатрия тиббиёт институти магистри.
2013-2014 йиллар — “British pharma” компаниясида менеджер.
2014-2016 йиллар — Кунгирот туман тиббий бирлашмасида инфекционист шифокор.
2016-2021 йиллар — НИИ Вирусологияда “Референс” лабораторияси вирусологи.
2021-2023 йиллар — Хиросима университети магистратураси талабаси, Япония.
2023 йилдан ҳозирги вақтгача — НИИ Вирусология РСНПЦМЦЭМИЗ “Папилломавирус ва онковирус” илмий-тадқиқот бўлими раҳбари.

Отдел исследований папиломавируса и других онковирусов
Диагностика и лечение рака шейки матки (РШМ) является важной проблемой репродуктивного здоровья женщин. Ежегодно в мире диагностируется более 500 000 новых случаев заболевания, из них свыше 50% приводит к летальному исходу. Вирус папилломы человека (ВПЧ) в 1996 году официально признан ВОЗ этиологическим фактором в развитии РШМ. Знание механизмов развития РШМ, с момента заражения ВПЧ до развития РШМ проходит в среднем 5-10 лет, что делают данное онкозаболевание на сегодняшний день самым «управляемым» и предотвратимым. Затраты на организацию, проведение скрининга РШМ, лечение предраковых состояний (криотерапия, электрокоагуляция или конизация шейки матки) во много раз меньше затрат на лечение запущенных форм инвазивного рака шейки матки (объемные операции, лучевая и химиотерапия, длительная реабилитация).
Успех скрининга РШМ зависит от следующих факторов: степени изученности эпидемиологии заболевания; от наличия утвержденной Министерством Здравоохранения единой комплексной программы скрининга; от уровня информированности населения и навыков персонала по технике взятия, фиксации мазка и заполнения сопроводительного документа; от использования базы данных для проведения анализа и определения направления дальнейших работ. Из всех вышеперечисленных факторов основополагающими на данный момент являются информирование населения и обучение медперсонала технике забора материала. От качества цитологического мазка зависят его тестовые характеристики.
В связи с этим, НИИ Вирусологии, изучается эффективность использования на популяционном уровне первичных методов скрининга рака шейки матки - жидкостная цитология (Пап-тест) и ВПЧ ДНК тестирование, с дальнейшем генотипированием, Вируса Папилломы Человека (ВПЧ). Исследовательский проект совместно с KOFIH «Cовершенствование исследований и диагностики вируса папилломы человека (ВПЧ) в республике Узбекистан» будет способствовать выработке научно-обоснованных рекомендаций для использования вышеуказанных первичных методов скрининга для выявления предраковых состояний и дальнейшему укрепления здоровья женщин нашей Республики, а также поспособствует повышению потенциала медицинских учреждений в Узбекистане.
Локтева Любовь Михайловна
С 5 мая 2023 г.:
Руковитель отдела исследований «Папилломавирус и онковирус»
ТРУДОВАЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ
2004-2011 гг. - Студентка Ташкентского педиатрического медицинского института.
2011-2014 гг. - Магистр Ташкентского педиатрического медицинского института
2013-2014 гг. - Менеджер в фирме “British pharma”
2014-2016 гг. - Врач-инфекционист Кунгиротского районного медицинского объединения
2016-2021 гг. - Врач-вирусолог лаборатории "Референс" в НИИ вирусологии
2021-2023 гг. - Студент магистратуры Университета Хиросимы, Япония.
2023 год - х.в. - Руководител научно-исследовательским отделом «Папилломавирус и онковирус» НИИ вирусологии Республиканского специализированного медицинского центра эпидемиологии, микробиологии, инфекционных и паразитарных заболеваний